זכויות קטינים בחקירת משטרה

זכויות קטינים בחקירת משטרה

זכויות קטינים בחקירת משטרה הן בעלות עניין חשוב מאוד, אין להקל ראש ולמצות את כל הזכויות של הקין. לכן, יותר מתמיד במקרים של עבירות נוער עולה החשיבות של ייצוג על ידי עורך דין פלילי נוער שיטפל במקרה בצורה הטובה ביותר.

זכויותיהם של קטינים בחקירות משטרה אינן תמיד מוגנות ועלולות להיפגע, ולכן חשוב להבין את הזכויות שיש לקטינים וכיצד להגן עליהם.

הגיל החוקי לבגרות הוא 18. קטינים אינם נחשבים כבוגרים מבחינה חוקית ואינם יכולים לקבל החלטות בעצמם. הם צריכים להיות מיוצגים על ידי אפוטרופוס או הורה ברוב המקרים.

לקטינים יש זכויות גם כשמדובר בחקירות משטרה. לדוגמה, הם יכולים לסרב לענות על כל שאלה ללא נוכחות עורך דין והם יכולים לבקש קצין אחר מאותו המין לראיין אותם אם הם מרגישים לא בנוח במהלך החקירה.

האם זה חוקי לחקור קטין?

כן. החוק אינו אוסר על קצין לחקור קטין על פשע שהקטין ביצע.

החוק אינו אוסר על קצין לחקור קטין על פשע שהקטין ביצע. הדבר נכון גם אם הקצין יודע שהאדם מתחת לגיל 18 ו/או יוגש נגדו כתב אישום בבגיר אם הוא היה מעל גיל 18.

התשובה הקצרה היא כן, זה חוקי לחקור קטין.

עם זאת, יש לכך כמה מגבלות. כך למשל, החקירה חייבת להיעשות בנוכחות מבוגר שאינו שוטר או גורם אכיפת חוק אחר.

זה חייב להיעשות גם במקום פרטי וזה לא יכול להימשך יותר משעתיים.

בנוסף, קטינים אינם יכולים לוותר על זכויותיהם במירנדה או לתת הצהרות מפלילות מבלי להתייעץ תחילה עם עורך דין או מבוגר אחראי אחר.

מי נחשב קטין?

קטין נחשב לאדם שגילו מתחת לגיל 18. המשמעות היא שהוא אינו יכול לקבל החלטות בעצמו מבחינה חוקית. צריך להיות להם אפוטרופוס מבוגר שיעזור להם בהחלטות האלה. המונח "קטין" משמש במגוון הקשרים, אך מתייחס בדרך כלל לאדם מתחת לגיל החוקי הנדרש לבגרות.

האם אפשר לעצור קטין?

קטין יכול להיעצר אם הוא מבצע פשע. ניתן לעצור אותם גם אם יתגלה שהם נמצאים במקום ציבורי ואינם מלווים במבוגר או דווחו כנעדרים.

אם יימצא קטין מבצע פשע, המשטרה רשאית לעצור אותו. אבל, חשוב לציין שלא ניתן לעצור קטין בגין פשעים שהוא מבצע לאחר גיל 18.

פשעים קלים כוללים:

  • פריצה
  • גניבה
  • תקיפה
  • ונדליזם

מתי גיל ההסכמה?

בישראל גיל ההסמכה הוא 16

גיל ההסמכה מוגדר כמשך הזמן שאדם מבלה בחינוך או הכשרה פורמלית, בדרך כלל לאחר שסיים את לימודיו התיכוניים.

גיל ההסמכה הופך לגורם חשוב שמנהלים גיוס עובדים יש לקחת בחשבון לפני שהם מחליטים אם להעסיק מישהו לתפקיד. ישנן עבודות שבהן ניסיון חשוב יותר מגיל ההסמכה, אך ישנן גם משרות שבהן גיל ההסמכה חשוב יותר.

האם אפשר לחקור קטין בכל שעה?

החוק קובע כי ניתן לחקור קטין בכל שעה. עוד קובע החוק כי הורה או אפוטרופוס חייבים להיות נוכחים בחקירה.

החוק אינו מזכיר דבר לגבי השעה ביום, ולכן ניתן לחקור קטין בכל שעה.

שוטרים יכולים לחקור קטין בכל שעה ביום. עם זאת, אסור להם לחקור קטין ללא אישור של הורה או אפוטרופוס.

שוטר יכול לחקור קטין בכל שעה ביום על מנת לחקור פשעים ואירועים אחרים. עם זאת, הם אינם יכולים לחקור קטין ללא רשות מבגיר שיש לו סמכות הורית עליהם.

זמין 24/7 דילוג לתוכן